“BERÇENEK’TEN ÇIKTIM YAYAN”

– TAYYİB ATMACA

*

Türküler; memleket hasretini gözlerinizin önüne getiren, memleketin buram buram kokusunu içinize dolduran, sevincinizi çoğaltan, hüzün bulutlarınızı dağıtan, karabulutlarınızdan yağmur yağdıran, gönül açlığınızı doyuran, ruhunuzu gıdalandıran şifahaneler gibidir.

Memleketin hatta dünyanın neresinde yaşarsanız yaşayın, göbeğinizin düştüğü ata baba toprakları bir mıknatıs gibi sizi çeker. Uzak yerlerde olup gidemiyorsanız damemleketinizden bir haber duyduğunuzda ya da bir türkü dinlediğinizde kalbiniz hızlı hızlı atmaya başlar. Çocukluğunuzun geçtiği mekânlar gözlerinizin önüne gelir, gönlünüzün bam teline dokunulmuştur bir kere. Efkârınızı hiçbir barometre ölçemez.

Çocukluğumun ilk dokuz yılında hiç Afşin’i görmedim. Osmaniye’ye taşınıp yaz tatillerinde yaylaya gelmek için köyümüz Topaktaş’a birkaç Marabuzlu aile ile birlikte kamyon sırtında göç ettiğimizi hatırlıyorum. Hatta o zamanlar üç ortaklı bir kamyonumuz bile vardı ama biz yine de kamyonun üstünde yolculuk yapardık. Osmaniye’den çıkıp Tekir’e geldiğimizde yolu yarılamış sayılırdık. Yıllar böyle böyle birbirini kovalayıp giderken 302 otobüsler, daha sonra da midibüsler çıktı. Ben daha çok midibüsle Afşin’e geder gelirdim. Çünkü bu midibüsün sahipleri Marabuzlu ve babamın teyze oğlu çocuklarıydı. Sabah erkenden Osmaniye’den çıkar öğlene doğru Afşin’e gelir, ikindiden sonra da Osmaniye’ye hareket ederdi.

İşte midibüs Tekir’de mola verip yola koyulduğunda eski Göksun tünelini geçer geçmez teybe Âşık Mahzuni Şerif’in kaseti sürülür, hem şoför hem de yolcular ırgalanarak türkülere eşlik ederlerdi. Biraz o günlere doğru giderek aklımızda neler kalmış onlardan kendi kendime mırıldanayım istiyorum.

*

“Berçenekten çıktım yayan

Dayan dizlerim de dayan

Kardeş atlı bacı yayan

Nenni bebek nenni bebek”

*

Bu türkünün devamını hatırlayamadım, varsın olsun bir başka türküye geçelim.

*

“Yolcu yolun düşer ise / Yolcu yolun düşer ise

Gel bizim Afşin eline / vay, vay, babam vay

Çamur yola basa basa / Çamur yola basa basa

Gel bizim Afşin eline / vay, vay, vay, vay, vay”

*

Ya şu türküyü hatırlamayanınız yoktur. Rahmetli Abdurrahim Karakoç’un Hasan’a mektuplarındaki Tohtur Beğ şiiri birden bire Mahzuni Şerif ile Türkiye gündemine oturan bir türkü oldu.

*

“Avrat yeğin sayrı benim karnıma,

Keyf için gelmedik bura tohdur beğ!

Fukara harcından yaz da bir ilaç,

Olsun derdimize çare tohdur beğ!

*

Tama vatandaşık gardaşık tama!

Bunca pahılm’olur adam adama?

Geldik ta sabahtan kaldık akşama,

Yarına mümkün mü sıra tohdur beğ!”

*

Siz bu türkünün tamamını nasıl olsa bir şekilde dinlersiniz. Mahzuni Şerif, yine kendisi gibi sözünü ve gözünü daldan budaktan esirgemeyen Abdurrahim Karakoç’un Geç Kaldık şiiri ile toplumun yaralarına merhem olmaya devam eder.

*

“Hesap ettim ayak altı, baş yedi.

Vallahi nazlı yâr gene geç kaldık!

Hınzır bülbül gül dalında leş yedi

Katmerlendi zarar, gene geç kaldık.

*

Köprüler var perşembeden pazara

Yapan da yüz yok ki yüzü kızara.

Hastayı gömdükten sonra mezara,

İlâç neye yarar gene geç kaldık!”

*

Yıllar önce sağcıların solculara “Komünistler Moskova’ ya”, solcuların sağcılara “Amerikan Piçleri” dediği günlerden geçerken âşık Mahzuni Şerif

*

“Devleti devlete satar,

İt gibi pusuda yatar,

Kan döktürür silah satar;

Amerika katil katil!”

*

dediği solcular tarafından sevildi, sağcılar tarafından dışlandı ama Amerika o devirden bu devire hiç değişmedi.

Gurbettesiniz, memleket gözünüzde tütüyor; Mahzuni Şerif yetişir imdadınıza:

*

“Vay göresim geldi Berçenek seni!

Dumanlı dumanlı oy bizim eller…

Nasıl unuturum körpe yavrumu,

Dumanlı dumanlı oy bizim eller…

Oturup ağlasam delidir derler.

*

Bizim elin yiğitleri bol olur,

Çalar davulları dizgin dol’olur,

Ölüm bizim için tozlu yol olur;

Dumanlı dumanlı oy bizim eller…

Oturup ağlasam delidir derler.”

*

Bir vesile ile yurdunuzdan yuvanızdan ayrı düşmüşsünüz; geri ne zaman döneceğinizi ise ancak Allah biliyor, kahır yüreğinizin kapısına dayanır yine imdadınıza Âşık Mahzuni yetişir.

*

“Bahçeler misali gönül nakışlım,

Deniz suyu gibi durgun akışlım,

Muhammet gülüşlü Ali bakışlım

Afşin ellerinde Yemliha’m kaldı.

*

Gene yüreciğim sızılar gibi

Gönül Yemlihamı arzular gibi

Kurt içinde kalmış kuzular gibi

Afşin ellerinde Yemliha’m kaldı.”

*

Bu Yemliha da öyle sıradan bir arzuhalci değil, aynı zamanda Mahzuni Şerif’in has dostudur. O Yemliha’ya söyletir sazının tellerini bizim yüreğimizi titretir.

Kahramanmaraş âşıklık geleneği içinde Afşin’in ayrı bir yeri vardır. Bu bölge mümbit bir toprak gibi sürülmeyi bekliyor. Âşık Mahzuni Şerif özelde Afşin, Elbistan, Göksun yöresinde çok sevilen bir âşık olmasının yanı sıra ülke genelinde TRT repertuarına birçok türkü kazandıran ender âşıklar arasında da yerini alır. Âşık Mahzuni Şerif’in 62 yıllık ömrü içinde 453 plağı, 58 kasedi ve yayımlanmış 8 kitabı bulunur. Ayrıca TRT tarafından hakkında çekilmiş 2 belgeseli bulunan Afşin’in medarı iftiharı ülkemizin gururu bir âşık olarak tarih sayfalarında kendine özel bir yer açtıran bir âşıktır.

Özellikle Göksun, Afşin ve Elbistan ovasında her ailede Muhzuni Şerif’in türkülerini dinlemeden yetişen bir birey yoktur.

Mahzuni Şerif’in bestelediği türküler kendisi ile birlikte büyüyerek başta Zeki Müren, İbrahim Tatlıses, Edip Akbayram, Gülden Karaböcek olmak üzere çeşitli sanatçılar tarafından seslendirilerek ülke ve dünya genelinde tanınan bir âşık olmasına vesile olmuştur.

Âşık Mahzuni Şerif’in türküleri bazı kesimin hoşuna gitmese de ülkemiz insanının yaralarına daima merhem olmuştur. Mesela herkesin bir “Keyfo Ağa” sı, “Merdo” su, “Şarhoş” u, “Aburbucur Adam” ı, “Mamudo” su, “Domdom Kurşun” u, “Çeşmi Siyah” ı “Dokunma Keyfine Yalan Dünya’nın” ı mı deyim hangisini söylesem diğerini siz ekleyiverirsiniz.

Kırşehirler için rahmetli Neşet Ertaş ne ise Göksun, Afşin, Elbistan ovası için de Âşık Mahzuni Şerif odur.

Ne mutlu sıkıntılı bir ömür geçirerek geleceğe güzel miras bırakan şair/yazar, âşık ve bilumum güzel sanat erbabı şahsiyetlere…    

“BERÇENEK’TEN ÇIKTIM YAYAN”” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram
erotik hikaye sex hikaye seks hikayeleri ormanda tecavüz izle