YARPUZ -9

Hece şiiri kendini yenileyemiyor. Galiba zafer, Servetifünûn Dönemi’nde temelleri atılan Orhan Veli ile en son katını bitiren İkinci Yeni ile de dış cephe yalıtımı yapılan serbest şiir binasının olacak. Bunun çeşitli sebepleri var elbet.

Hece şiiri, üç yüz beş yüz sözcük etrafında dönüp duruyor. İki yüz yıl önce kullanılan imgeler, söz dizimleri, ahenk unsurları neredeyse hep aynı. Gerçi hecede dikkat çeken birkaç isim var ama onların da Necip Fazıl, Tanpınar, Cahit Sıtkı, Ahmet Muhip gibi hece ustalarını geçebilecek ne nefesleri ne de kondisyonları var.

Serbest şiir, görünmez hedefe doludizgin ilerliyor. Hecenin, serbesti yakalayabilmesi için her şeyden önce heceye bakışın, amiyane yaklaşımın ortadan kalkması gerekiyor. Hece; serbest şiirin burnu havalarda tavrını kendine doping yapmalı, mütevazı anlayışını terk etmeli, modern imgeli, düşünsel temalara yönelmelidir. Hece sayısını denk getirmek adına yapılan eksik ek yazımı gibi  hece şiirinin sırtındaki gereksiz yüklerden kurtulmalıdır. Çünkü bu yük hecenin daha çok yol almasını engelliyor. “O dilberin saçın gördüm” dizesinde aslında söylenmek istenen “O dilberin saçını gördüm.” dür. Söylenmek istenen yazılırsa hece fazlalığı şiiri bozuyor. “O dilberin saçın gördüm.” dendiğinde anlamı belleğimiz tamamlasa da söz dizimi eksik kalıyor. Mana düzeyinde bir kakofoni meydana geliyor. Bu tip söz dizimi eksikliklerinin de önüne geçmeli hece şiiri.

Hece şairlerinin yeni imgelere, yeni söz dizimlerine, hiç kullanılmamış sözcükleri kendine mal ederek uyaklaştırmaya, yeni temalara ihtiyacı var. Zaten serbest şiir bu retorik yarışta açık ara önde gidiyor. Öyle görünüyor ki hece şairlerinden bir atak gelmezse zaten var olan uçurum, belli bir zaman sonra 18.yy.daki divan ile halk şiiri arasındakinden daha büyük bir uçurum haline dönüşecek.

*  *  *

Mehmet Binboğa, anı/öykü ile aramızda. Diğer öykücüler Ayfer Yıldız, İlker Gülbahar ve genç öykücü Alper Saatçi. Tayyib Atmaca, şiirde hecenin yerine değindi. Eyüp Ekinci sıra dışı mektubunda Azrail’e sesleniyor. Ali Şahin, Cemal Karsavan, Sanem Eren, Sebahattin Karadaş, Halil Cin dokuzuncu sayısında “Yarpuz”lu oldular.

Kapağa Ayrandede Şelalesi’ni alarak bu güzelliğe dikkat çekmek istedik.  

*   *   *

Yeni sayılarda buluşmak ümidi ile …       

                        

Yarpuz Edebiyat Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram
erotik hikaye sex hikaye seks hikayeleri ormanda tecavüz izle