YİRMİ ALTINCI YARPUZ

Yarpuz Edebiyat Dergisi

*

Başlı başına bir imparatorluk olan şiirin gerçekliği, diğer hiçbir türe benzemez. İster hakiki yaşamla paralellik göstersin ister bütünsel anlamda hayale dayalı olsun onun spritüel boyutu, sezdirdiklerine odaklıdır. Kurguya dayalı metinler tutarsızlığı affetmez. Ancak şiirde durum böyle değildir. İmgenin çağrıştırdıklarının izahı mümkünse -ki bunu  en iyi şairi bilir- okuyucuyu iknaya yetecektir.

İkinci Yeni ile birlikte imge vitrinindeki bütün süs eşyaları her şairin rahatça görebileceği, dokunabileceği  meydanlara konmuştur. Onlar bunu şiirin gereği olarak yapmıştır. İyi de yapmışlardır. Maalesef günümüzün bazı şairleri o süs eşyalarını dikkatle incelememiş, benzerlerini yapmaya çalışmış, vitrinin mental özelliğinin esnekliğini de kötüye kullanarak absürt süs eşyaları yapma peşine düşmüşlerdir.

Şiirin kendine göre bir gerçekliği söz konusudur. Çok doğru, ancak şiirin kendi içsel yönünün de bir mantaliteye dayandığını unutmamak gerekir. Orijinal imge yapma kaygısının şairleri anlamsal çıkmazlara doğru sürüklediği bir gerçektir.

“Gözlerinin vişnesinde / bağdaş kurmuş çocukların kızıl soruları / gecenin ıssız karanlığında / omzuma dokunan iskelet elidir” ve “Dağın kaldırımında çarığımı yıkadım / Saçlarım beyaz bir entari hediye etti sevgilime” dizelerinin elbette ki sezdirdikleri vardır ama zorlama yapılan imgelerin şiiri garabete doğru götürdüğü muhakkaktır. Hele de böyle uç imgelerin avangart nitelikte görülmesi, şiirimizi dil açısından değil belki ama anlam noktasında sebk-i hindi açmazlarına götüreceği de aşikardır.

Şiirin kendi içindeki gerçeklik anlayışı açığından faydalanarak ilgisiz ve birbirine uzak sözcükleri “imge yapıyorum” diye saçma ilgilerle bir araya getirmek şiirimize fayda sağlamayacaktır.

*  *  *

Arif Onur Solak, Hasan Songür, Tülin K. ve İbrahim Birgül eserleriyle ilk kez Yarpuz’da yer aldılar.  Ahmet Şevki Şakalar’dan okunası bir hikaye. Halil Cin, kıyıda köşede kalmış bir İkinci Yeni şairini gündeme getiriyor. Kitap-lık’ta Ben Merkezli Acılar var. 

Yeni sayılarda buluşmak ümidi ile …

                                                     

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim Giyim Büyük beden Tesettür Etek Trenckot tarz eşofman takımları bayan Mont Gömlek Pantolon T-shirt Sweatshirt Kırmızı elbiseler Ceket

Facebook
Twitter
YouTube
Instagram
erotik hikaye sex hikaye seks hikayeleri ormanda tecavüz izle