AFŞİN’DE ZAFER  BAYRAMI NOSTALJİSİ: YETİŞ YETİŞEBİLİYORSAN!.. 

                                                  

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99.Yıldönümünde,  Cumhuriyetimizin Kurucusu ,30 Ağustos Zaferi’nin Başkumandanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve silah arkadaşlarına selam olsun!..

Bütün şehitlerimizin ruhları şad olsun.Şu anda görev yapan Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerinin ‘’ER’’inden ‘’GENERAL’’ine selam olsun!..

Her türlü tabii afetlerde milletinin yanında olan  Mehmetçiklere selam olsun!..

Bizler sıcak yataklarımızda, güven ve huzur içinde uyurken sınırlarımızda vatan nöbeti tutan,can ve mal güvenliğimizi sağlayan Mehmetçiklerimize selam olsun!..

Dünyanın en  kahraman,en vicdanlı,en fedakar,en asil ordusuna selam olsun!..

‘’Vatan sağ olsun!..’’ diyen şehit annelerine,babalarına,şehit eşlerine ve yetimlerine,öksüzlerine selam olsun! Allah onlardan razı olsun!..

 Şu anda, yurt içinde ve yurt dışında görev yapan kahraman MEHMETÇİKLER’imizi sevgi,saygı ve minnetle selamlıyorum!..                                                                                                                   

Afşin’de 30 Ağustos 1985’te, Zafer Bayramının 63. Yıldönümü kutlanacaktı.Sıcak bir gündü,havada bir parça bile bulut yoktu.Afşin protokolü saat 9.00 ‘da bugünkü  Afşin Belediyesinin önünde toplanmıştı.Eskiden belediyenin önündeki göbekte Atatürk Büstü vardı.Çelenkler protokol sırasına göre  büstün çevresine konurdu.Tören esnasında yol trafiğe kapatılırdı.Elçibey Caddesi henüz açılmamıştı.Afşin Belediyesi, yeni binasına taşınmıştı.Belediye Başkanı, Ana Vatan Partisi’nden Şeref Peköz’dü.Üç katlı, büyük ,güzel bir binaydı.Belediye binasının ön cephesine büyükçe iki büyük Türk Bayrağı  ve Atatürk’ün asker elbiseli bir resmi asılmıştı. Bütün okullar ve resmi daireler Türk Bayrakları ile donatılmıştı.Evlerin pencerelerine,balkonlarına Türk Bayrakları asılmıştı.Törenin sunucusu bendim.

 Kaymakam Ali Ülger disiplinli,Kuralları uygulayan ,tecrübeli bir Kaymakamdı.1982’de Anayasa oylaması yapılmış,Kenan Evren Cumhurbaşkanı seçilmişti.Ülkede 1983’te millet vekili seçimleri,1984’te belediye seçimleri yapılmıştı ama 12 Eylül Askeri Darbesi’nin etkisi  ülke yönetiminde devam ediyordu.Kaymakam Bey,beni yanına çağırdı:

—Daire müdürleri,kurum ve kuruluşların müdürleri,amirleri kılık-kıyafet yönetmeliğine uygun giyinmiş olarak  Atatürk  büstüne çelenklerini koyacaklardır.Çelenk taşıyıcılar da takım elbiseli olacaklardır.Hele hele kot pantolonla kimse törene katılmasın.Sorumluluk sendedir.Ayrıca törene  katılmayan kurum ve kuruluşların isimlerini de ayrıca bana vereceksin.

Emir kesindi.Kaymakamlık tarafından hazırlanan listeye göre çelenkleri,Atatürk büstünün doğu cephesinde  sıraya koydurdum.Kılık-kıyafet  yönetmeliğine uygun olmayan görevlileri uyardım.Çelenk sunumuna yaklaşık yarım saat vardı.Bazı görevliler acele ile söylenerek,sokranarak, sakal tıraşı olmak için yakınlardaki berberlere koşuştular.Bazı görevliler de elbise teminine gittiler.Bazı görevlilerin de evleri uzak olduğundan ne yapacaklarını kara kara düşünmeye başladılar. Belediyenin önünde üç bayrak direği(gönder) vardı.Komutandan bayrakları indirmek ve göndere çekmek için üç  asker görevlendirmesini istedim.Tören sırasında aksaklık olmaması için bayrakların iplerini kontrol ettirdim. Çünkü daha önceki yıllarda ipin makaradan çıkmasıyla sorun yaşamıştık.Tören öncesinde bayraklar gönderden indirildi.Vakit gelmişti.Kaymakam Bey’in izniyle çelenk sunma törenini  9.30’ da başlattım.                                                                                                                                                                                        —Atatürk büstüne çelenk sunumu:

–İlçe Kaymakamlığı çelengi…

–İlçe Garnizon Komutanlığı çelengi…

–İlçe Belediye Başkanlığı çelengi…

–İlçe Cumhuriyet Başsavcılığı çelengi…

–İlçe Emniyet Amirliği çelengi….

–İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Çelengi…

—TBMM’de grubu bulunan partilerin çelenkleri…

Diğer kurum ve kuruluşlarının müdürleri de sırasıyla çelenklerini Atatürk büstüne sunduktan sonra:

—Sayın Kaymakamım,Sayın Garnizon Komutanım,Sayın Belediye Başkanım,kıymetli kurum  müdürlerim,okul müdürlerim,sevgili öğrenciler,kıymetli Afşin halkı ve basınımızın güzide temsilcileri, şimdi sizleri Cumhuriyetimizin Kurucusu ,30 Ağustos Zafer Bayramı’nın Başkumandanı Gazi Mustafa

Kemal Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının,bütün şehitlerimizin manevi huzurlarında saygı  duruşuna ve

İstiklal Marşımızı okumaya davet ediyorum.

Saygı duruşu yapıldı,İstiklal Marşı’mız törene katılan kurum ve kuruluşların temsilcileri,okulların bayrak,flama  ve diğer öğrencilerin,askeri birliğin iştirakiyle, topluca  müzik öğretmeninin yönetiminde çoşkuyla okundu.Daha sonra İlçe Garnizonundan görevli bir Üstteğmen Günün Anlam ve Önemini anlatan etkili ve güzel bir konuşma yaptı,coşkuyla alkışlandı.Okulları temsilen iki erkek ,bir kız öğrenci tarafından kahramanlık şiirleri okundu.Törene katılan bayrak-flama en önde arkasında görevli müdürlerin,öğretmenlerin ve öğrencilerin ve askeri birliğin katılımıyla  geçit resmi yapıldı.Askeri birliğin muazzam yürüyüşü, törene katılan protokol ,görevliler ve halk tarafından uzunca alkışlandı:

—3O Ağutos Zafer Bayramı’nı kutlamalarının birinci bölümü burada sona ermiştir,tebriklerin kabulüne, İlçe Garnizon Komutanlığı binasında devam edilecektir.Arz ederim.

Protokolün ayağa kalkmasıyla kalabalıkta bir hareketlene oldu.Tören bittiği için trafik polisleri yolu trafiğe açtı.Makam şoförleri   arabaları getirmek için koşuştular.İlçe Kaymakamı’nın makam aracı eski bir jeepti .Orta boylu ,beyaz tenli,küçük gözlü,yassı burunlu , güleç yüzlü,oldukça şişman, Kaymakam  Ali Ülger,etrafa gülümseyerek Jeepe binince ,jeepin ön tarafı ağırlıktan dolayı sağ tarafa çöktü!..Protokol arabaları önde ,diğer arabalar arkasında Jandarma Komutanlığının yolunu tuttular.Garnizon Komutanlığındaki Mehmetçikler tertemiz elbiseleri ,pırıl pırıl boyalı botları ve güler  yüzle, konukları kolonya ve şekerle karşıladılar. İkinci katta büyükçe bir salonda protokol ve diğer misafirler yerlerine oturdular.Katılım çok olduğundan dolayı birçok misafir ayakta kaldı.Herkes halinden memnundu.

Her sene, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda terfi eden askerlere yeni rütbeleri takılırdı.Öncelikle terfi edecek askerler salona davet edildi. Terfi eden dört askerlere yeni  rütbeleri protokol sırasına göre Kaymakam,Garnizon Komutanı,Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Savcısı tarafından alkışlar eşliğinde takıldı.Böylece konuklara ikram faslı başladı.Görevli askerler tarafından çay servisi,kola,fanta ve kuru pasta ikramı yapıldı.Herkes yakınındaki kişilerle sohbete başlamıştı.

Afşin’in sevilen ve sayılan büyüklerinden ,aynı zamanda Afşin  Belediyesi eski Başkanı olan Doğan Bozkurt konuşuyor,  konuşmayı herkes zevkle dinliyordu. Çünkü Doğan Bozkurt , İlçede partilerüstü bir kişiliğe sahipti. Herkes ona’’ DAYI’’  diye hitap ederdi.Herkesin sevdiği ve saydığı mümtaz bir kişiydi.Afşin’de yapılan törenlerin,toplantıların her zaman başkonuğuydu.

Tören Jandarma Bölük Komutanlığında yapıldığından, Kaymakam Jandarmaların çalışma şartlarıyla ilgili bir hatıra anlattı:

—Genç bir Kaymakam, bir ilçeye atanıyor ama meslekte acemi olduğu için dilekçelerin sevki konusunda sıkıntıya  düşüyor.Kaymakamlıkta görevli yaşlı müstahdem(hizmetli) bu durumun farkına varıyor.Genç Kaymakama diyor ki:

–Efendim,siz hiç merak etmeyin.Dilekçelere sizden önce ben bakarım ve dilekçeyi size sunarken  hangi kuruma sevk yapacağınızı  söylerim.

Müstahdem,kaymakamlığa gelen vatandaşın dilekçesini eline alıyor,okuyor ve Kaymakama dilekçeyi sunarken’’ Milli Eğitim Kaymakamım…DSİ Kaymakamım…Belediye Kaymakamım…İlçe Tarım Kaymakamım…Emniyet Amirliği Kaymakamım…Tapu Dairesi Kaymakamım…Ziraat Bankası Kaymakamım…

Günler,aylar geçiyor,Kaymakam artık sevkte sıkıntı çekmiyor,rahatlamıştır ama günün birinde bir dilekçe geliyor; dilekçe birkaç kurumu birden ilgilendiriyor.Genç Kaymakam dilekçeyi eviriyor,çeviriyor,  tekrar tekrar okuyor ama hangi kuruma sevk edeceğine bir türlü karar veremiyor.Yaşlı müstahdemi  çağırıyor.Dilekçeyi ona okutuyor yaşlı müstahdem de biraz tereddüt ettikten sonra diyor ki:

–Efendim,tecrübeli bir Kaymakamımız vardı.Böyle birkaç kurumu ilgilendiren çetrefilli,problemli,tam anlaşılmayan  dilekçeleri Jandarmaya havale ederdi. Jandarma Kaymakam Bey!.. diyor.

Başta Jandarma Bölük Komutanı olmak üzere  bütün salondakiler  bu hatıraya gülüştüler…O yıllarda sigara içme yasağı yoktu.Kapalı alanlarda,dolmuşlarda, şehirlerarası otobüslerde,kapalı salon törenlerinde,resmi dairelerde,bankalarda, hatta hastanelerde bile sigara içiliyordu.Koca salon,dumanaltı dolmuştu; sigara içmeyenleri bırakın sigara içenler bile rahatsız olmuştu.Kaymakam Bey,sigara içmiyordu ama içenlere de bir şey demiyordu.Belli ki dumandan rahatsız olmuştu.Sigaranın insan sağlığına verdiği zararlardan bahsetti.Havlandırma için pencereler açıldı,sigaralar söndürüldü.İlçe müftüsü hoşsohbet,şakacı bir insandı. Kaymakam Bey’i destekleyici bir konuşma yaptı.Hatta otuz yıllık bir tiryakinin sigaraya verdiği paranın emekli ikramiyesinin iki katı olduğunu belirtti.Herkes pür dikkat Müftü Bey’i  dinliyordu.Konuşmasını şöyle bağladı:

–Arkadaşlar!..Sigara  içmeyenler, son nefesini hırlaya hırlaya verir ;sigara içenler ise son nefesini zırlaya zırlaya verir!.. deyince başta Kaymakam Bey, olmak üzere salondakiler gülmekten yıkıldılar…

 Konuklar içinde emekli, yüksek rütbeli subaylar vardı.Anlatılan hatırlar askerlikle ilgiliydi.Askerlikte rütbe bekleme süreleri üzerinde konuşuluyordu.Afşin’in Esence Kasabası’ndanEmekli Hava  Albay Durdu Mehmet Göztaş misafirler arasındaydı.İlçede, hava kuvvetlerinin ilk subaylarındandı.Başarılı bir askerlik görevinden sonra  emekli olmuş ,Afşin’e yerleşmiş esnaflık yapıyordu.Herkes tarafından sevilen ve sayılan saygıdeğer bir insandı. Askeriyedeki rütbe bekleme süresini-eskiden yüzbaşı rütbesinde uzun bir süre beklendiğini- güzel bir hatırayla anlattı:

–Kara Harp Okulu’nda Öğretmen  olarak görev yapan Sinan Yüzbaşı, son sınıftan Ahmet isimli öğrencisini teğmen olarak mezun ediyor.Genç Teğmen, kıta hizmetine başlıyor.Yıllar içerisinde önce üsteğmen,sonra da Yüzbaşı oluyor.Günün birinde, Kara Harp Okulu’ndan Öğretmeni olan Sinan Yüzbaşıyla, orduevinde karşılaşıyor.Esas duruşla komutanını selamlıyor.Samimi bir sohbete  başlıyorlar.Eski günleri anıyorlar.Sinan Yüzbaşı, öğrencisinin de yüzbaşı rütbesiyle kendine yetiştiğini görünce, bu duruma  canı sıkılıyor,daha fazla dayanamıyor ,  Yüzbaşıyı karşısına alıyor  ve  konuşmaya başlıyor:

–Ahmet Yüzbaşı, şimdi beni iyi dinle!..

 Sen öğrenci,ben yüzbaşı;

 sen teğmen ,ben yüzbaşı;

sen üstteğmen ,ben yüzbaşı;

sen yüzbaşı, ben yüzbaşı…

Bu 30 Ağustos’tan sonra:

 sen yüzbaşı, ben binbaşı;

 sen yüzbaşı ,ben yarbay;

 sen yüzbaşı, ben albay ….                                                                                                                                YETİŞ       YETİŞEBİLİYORSAN!..    Demiş…

Salonda bir kahkaha tufanı koptu.Herkesin yüzü gülüyordu.Büyük Zafer’ in yıldönümü kutlanması bu güzel hatıra ile sonlandı.

Bayrakları,bayrak yapan üstündeki kandır;

Toprak,eğer uğrunda ölen varsa vatandır! 

                               (Mithat Cemal KUNTAY)     

Atatürk’ün Türk ordusu

–Türk ordusu;dünyanın hiçbir ordusunda kalbi  seninkinden daha temiz,daha sağlam bir askere rast gelinmemiştir. 

Türkiye Mehmetçik’e,Mehmetçik Türk Milletine emanettir.                                                                                                                                                                                                           

Yaşasın Türk milleti,yaşasın Türkiye Cumhuriyeti!..

ALLAH,    DEVLETİMİZE,     MİLLETİMİZE   ZEVAL   VERMESİN.  KAHRMAN   ORDULARIMIZI   HAVADA, KARADA,   DENİZDE   HER   ZAMAN   HER  YERDE, MUZAFFER   EYLESİN!..

                                              AMİN,AMİN,AMİN…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pendik Escort Bayan Maltepe Escort Bayan Kartal Escort Bayan Kadıköy Escort Bayan Ataşehir Escort Bayan Ümraniye Escort Bayan Anadolu Yakası Escort Bayan Şişli Escort Bayan Mecidiyeköy Escort Bayan Taksim Escort Bayan Beşiktaş Escort Bayan Ataköy Escort Bayan Bakırköy Escort Bayan Bahçeşehir Escort Bayan Avcılar Escort Bayan Beylikdüzü Escort Bayan Şirinevler Escort Bayan İstanbul Escort Bayan Avrupa Yakası Escort Bayan
Facebook
Twitter
YouTube
Instagram